بسمه تعالی
جلسه اول كلاسهای آمادگی دوران بارداری
آناتومی و فيزيولوژی بارداری و تغييرات زمان بارداری:
لگن عضوی است كه درامرزايمان دخالت مستقيم دارد، برای لمس آن دستها را بالای باسن خود قرار داده و آنها را به طرف پايين و جلو لمس كنيد تا به قوس شرمگاه كه يك برآمدگی استخوانی دروسط ناحيه شرمگاه است برسيد وبه همين ترتيب درعقب تا به دنبالچه برسيد. اساساً تمامی فعاليتهای حاملگی و زايمان دراين قسمت رخ می دهد. درلگن اندامی مثل رحم كه به شكل گلابی و عضو اصلی توليد مثل است با لوله های رحمی وتخمدانها ، جلوی مثانه وعقب آن روده بزرگ يا ركتوم است.
هنگام قاعدگی تخمدانها يك تخمك آزاد می كنند كه درطول 7-3 روزدرون لوله ها حركت كرده تا به رحم برسد اگرحاملگی صورت نگيرد، اين تخمك دربدن جذب می شود وليكن اگرحاملگی صورت گيرد تخم بارور شده درقسمتی از رحم كه تحت تأثيرهورمونهای تخمدان آماده شده جايگزين می شود ورشد می كند وجفت و بند ناف و جنين وكيسه آب را تشكيل می دهد. بند ناف جنين را به جفت وصل كرده وازاين طريق مادرو طفل مبادله مواد غذايی می كنند. جنين دركيسه آب كه پراز مايع است شناوراست، اين مايع با درجه حرارت يكسان ازرسيدن ضربه به جنين خودداری می كند.
در قسمت پايين رحم، دهانه رحم به درون مهبل يا كانال زايمانی ارتباط دارد مهبل درانتها به دستگاه تناسلی خارجی وصل می باشد. دستگاه تناسلی خارجی دارای 3 منفذ است كه درجلو مجرای ادرار، در وسط مدخل واژن و در عقب مقعد می باشد و در طرفين لبهای بزرگ و كوچك كه ظاهر دستگاه تناسلی را به وجود می آورد. محل اتصال لبهای بزرگ درپايين پرينه را می سازد كه درخروج اولين قسمت جنين نقش مؤثری راايفا می كند همان طور كه می دانيد حاملگی با قطع قاعدگی خود را نشان می دهد به دنبال آن درعده ای تهوع واستفراغ به ويژه در ماههای اول ديده می شود حدوداً تا 4-3 حاملگي بهبودي رخ مي دهد، بندرت تا پايان بارداري ادامه دارد.
– تكررادرار درسه ماهه اول بارداری به علت بزرگ شدن رحم وفشار آن بر روي مثانه ديده می شود و ليكن بعد از12 هفتگی كه رحم بزرگتر مي شود و از لگن خارج مي شودتكرربهبود می يابد.(در دو هفته آخر بارداری نيزچون سرجنين وارد لگن می شود بازهم تكرر ادرار ديده مي شود.
– تغييردرميل جنسی، ميل به غذا، و… صورت می گيرد وبه دنبال آن تغييرات ظاهری، بزرگ شدن شكم وپستانها بروز می كند. از20 هفتگی به بعد لگد زدن ها و حركات جنين شروع می شود و توسط پزشك يا ماما صدای‌ قلب جنين شنيده می شود وشما احساس شيرين و لذت بخش مادر شدن را در اين زمان احساس می كنيد.
البته ممكن است در بعضی ازخانواده ها پدراحساس كند فرزند جای او را نزد مادر می گيرد و فرزند را مزاحم زندگی و آرامش خودش می بيند، اين شما هستيد كه بايد ديد او را تغيير دهيد و سعی كنيد نيمه پرليوان را به همسرتان بنمايانيد. بگذاريد پدربا احساس حركات جنين دراين چرخه شركت كند مانند يك مثلث يك زاويه شما (مادر) يك زاويه پدر(همسر) ويك فرزند شما باشد. دست در دست هم دهيد و برای آينده زندگی تان برنامه ريزی كنيد. بگذاريد با گذاردن سر بر روی شكم شما صدای قلب كودكش را حس كند. دراين صورت او خودش را در شاديها و مشكلات بارداری شما و تولد طفل سهيم می كند و كودك را مزاحم زندگی زناشوئيش نمی پندارد.
تغذيه و بهداشت دوران بارداری
رعايت رژيم غذايی مناسب دردوران بارداری اهميت بسيار زيادی دارد، در اين دوران بايد از پرخوری پرهيزكنيد. در رژيم غذايي مناسب بايد ازمواد پروتئينی مثل گوشت، ماهی، تخم مرغ، حبوبات هر روز در برنامه غذايتان بگنجانيد.
– شير، پنيروماست دارای كلسيم وموادغذايي ديگری هستند كه شما وكودكتان به آن نياز داريد.
– ميوه وسبزيجات چون ويتامين و املاح را در اختيارشما قرار می دهد همچنين حاوی الياف غذايی هستند و می تواند به جلوگيری ازيبوست و هضم غذا كمك كند چون روده ها تحت تأثيرهورمون پروژسترون كم كار می شوند واين باعث می شود كه يبوست در خانم های باردار به وجود آيد. پس بايد آب بيشتری نوشيده وسبزيجات و ميوه های بيشترخورده وبه طور منظم ورزش كنيد؛ نان و سيب زمينی و برنج و ماكارونی وغلات نيز منبع خوبی از ويتامينها و الياف می باشند ( البته بهتر است از نان سبوس داروغلات پوست كنده مصرف كنيد).
– مواد قندی مثل شيرينی و كيك و… چون كالری زياد دارند وسهل الهضم هستند فقط باعث افزايش وزن می شوند. سعی كنيد حداقل مصرف را داشته باشيد. چربی وغذاهای چرب، دارای كالری زياد بوده و خطر بيماری قلبی را افزايش می دهند، ازغذاهای سرخ شده، حتی الامكان پرهيزكنيد.
– ويتامين ها و املاح خيلی مهم هستند، كلسيم كه منابع غنی آن شير و فراورده های لبنی است، املاح و ويتامينها مثل اسيد فوليك نيز در سبزيجات پربرگ براكلی، اسفنانج و كاهو وجود دارد.
– نوشيدنيها : آب ميوه و آب بهترين نوشيدنی است. در مصرف نوشيدنيهای كافئين دار مثل قهوه وچای و نوشابه رعايت اعتدال را بكنيد.
– سيگار كشيدن موجب كاهش اكسيژن وغذا به جنين شده وباعث تأخير رشد داخل رحمی جنين، زايمان زودتر از موعد و در بعضی وارد مرگ جنين می شود.
– آميزش جنسی : كاملاً بی خطر و طبيعی است البته در دوران بارداری تمايلات جنسي فرق می كند درسه ماهه دوم بارداری معمولاً حداكثر انرژی وسرزندگی دارد. درسه ماهه سوم كه شكم بزرگ می شود بايد وضعيت های مختلفی بگيريد در صورت هرنوع خونريزی بايد از نزديكی خودداری كنيد البته بهتر است در ماه آخر از نزديكی خودداری كنيد.
– مسافرت هيچ اشكالی ندارد فقط از مسافرت های طولانی و بی وقفه توسط هر وسيله ای بايد اجتناب كرد و درطی مسافرت بايد زود به زود استراحت كرد. ومايعات بيشتری بايد خورد، پشت ساق پا ماساژ داده شود تا خطرترومبوز و لخته در رگهای ساق پا از بين برود.
– لباس پوشيدن : بايد لباس آزاد و راحت باشد، پاها گاهی پهن می شود ونيازاست كه كفش ها راحت باشند كفش نبايد آنقدر پاشنه داشته باشد كه مادر را به جلو خم كند. پستانها معمولاً دراواخربارداری دوشماره بزرگ می شوند بايد از كرستهای مناسب استفاده كرد.
– سوزش سردل، حدود هفته 40-30 بارداری ديده می شود كه به علت اينكه معده از طرف رحم در حال رشد تحت فشار است به وجود می آيد با توجه به شدت سوزش توصيه ها فرق می كند. اگرگهگاه سوزش سردل داريد سعی كنيد درموقع انجام كارها از خم وراست شدن خودداری كنيد واز زانوزدن برای تميزكردن منزل يا حمام و يا مرتب كردن تخت خواب خود جلو گيری كنيد. وعده های غذايي كوچك حجم كمتری ازمعده كوچك شما را اشغال می كند و راحت ترهضم می شود. موقع خواب بالش بيشتری در زير سر خود بگذاريد و به پهلوی چپ بخوابيد. درصورت شدت سوزش سردل با پزشك مشورت كنيد به شما آنتی اسيد می دهد.
– يبوست : هورمون پروژسترون باعث شل شدن و كم شدن حركات دودي روده مي شود و از طرفي چون روده ها توسط رحم كه در حال بزرگ شدن است جا به جا مي شود يبوست در اكثر خانمها ديده مي شود. مصرف شير، آب و ميوه تازه، سبزيجات و غذاهاي كامل و رژيم غذايي كمك كننده است. خوردن يك ليوان آب گرم درصبح قبل از چاي يا صبحانه كمك به فعال شدن روده ها مي كند. ورزش و پياده روي نيز خيلي مؤثر است .
گرفتگي عضلات ساق پا ممكن است بعلت كم خوني يا اختلال در وضعيت الكتروليتي بدن باشد در اين مواقع توصيه مي شود كه پشت پا را به بالا خم كنيد و حدود 25 سانت بالاتر از سطح بدن قرار دهيد ويتامين ب كمپلكس و كلسيم نيز جهت درمان به كار مي رود.
– ترشحات دستگاه تناسلي : ترشح سفيد و غير محرك است كه موردي ندارد فقط بايد در اين موارد سعي كنيد لباس زير خود را زود به زود عوض كرده و از لباس زير كتاني و راحت استفاده كرد ، شستشو با آب معمولي دو بار در روز كافي است حتي الامكان بايد سعي كرد بدن خود را خشك نگهداريد ولباس زير تنگ نباشد.
– واريس : به علت هورمون پروژسترون عضلات صاف وريدها شل مي شود وگردش خون كند مي شود و اين ممكن است باعث ايجاد واريس در خانم ها بشود. به همين جهت از ايستادن و نشستن طولاني در يك جا بايد خودداري كرده يا اگر شغل فرد ايجاب مي كند بايد عضلات ساق پا را توسط بلند شدن بر نوك پا با انجام حركات چرخشي مچ پاها منقبض نموده تا از ايجاد واريس جلوگيري نماييم. جورابهاي واريس در كساني كه زمينه ارثي دارند كمك كننده است بايد قبل از بلند شدن از بستر پاها را بالا گرفته جوراب بپوشيد در حين استراحت. بعد از هر پياده روي يا ايستادن طولاني مدت كوتاهي پاها را به طور عمود برديوار گذارد، تا جريان خون برگشتي اصلاح شود.
– پوست : يك ناحيه بال پروانه اي شكل تيره بر صورت ايجاد مي شود كه پس از تولد كودك بر طرف مي شود.
– خارش پوست : در اواخر حاملگي خارش سراسري ممكن است وجود داشته باشد اغلب از روي شكم شروع مي شود كه به علت تحريك كبد توسط هورمونهاي حاملگي است كه به محض تولد نوزاد از بين مي رود.
– سوزن سوزن شدن انگشتان ودستها وبيحسي آنها كه معمولاً در صبح رخ مي دهد، اين حالت به علت جمع شدن مايع در نتيجه ورم وفشار روي عصب دست مي باشد. هنگام شب دست را روي دو يا سه بالش بگذاريد مؤثر است. معمولاً بعد از زايمان بر طرف مي شود.
– بي خوابي در شب شايع است به علت تكرر ادرار شبانه يا مشكل در كسب يك وضعيت راحت در بستر، بهتر است صبحها دراز بكشيد يا هنگام بعدازظهر كه اغلب به راحتي خوابتان مي آيد استراحت كنيد (كمك و همدردي با مادر و مشاركت در احساس آنان مي تواند منجر به يك احساس طبيعي و سبك شدن براي مادر شود و مي تواند به ميزان زيادي درك آنان را از مراقبت و تجربه بارداري افزايش دهد).
جلسه دوم
علائم هشدار دهنده دوران بارداري و چگونگي رشد جنين
– اكثر اختلافات خفيف مي تواند به يك عارضه شديدتر بارداري پيشرفت كند. مادران را بايد ترغيب نمود در صورتي كه در هر زمان احساس كردند كه حالشان خوب نيست يا با علائمي فراتر از آنچه كه به آنها راهنمايي شده است كه انتظار داشته باشند روبرو شدند به مركز درماني كه در آنجا تحت نظر مي باشد مراجعه نمايند. به مادر مي توان اطمينان داد، حاملگي او رو به پيشرفت آرام وبدون عارضه است. اين به امنيت فكري او مي افزايد بخصوص اگر به وضوح بداند كه چه هنگامي بايستي از متخصص امر كمك بطلبد.
– پره اكلامپسي : بعد از هفته 28 عموماً رخ مي دهد و بعد از زايمان بر طرف خواهدشد. هنگامي كه افزايش فشار خون دياستولي حدود 20- 15 ميلي متر جيوه از فشار خون طبيعي مادر يا فشار خون دياستولي 90 ميلي متر جيوه براي دو بار به فاصله حداقل 6 ساعت ازهم (در حالي كه مادر در حال استراحت است) نشان دهنده تغييرات قلبي وعروقي به نفع ايجاد پره اكلامپسي مي باشد در مورد فشار سيستوليك اگر از 140 ميلي متر جيوه بيشتر بوده به علاوه ديدن پروتئين در آزمايش ادرار و ادم اين سه علامت هشداردهنده هستند، البته ادم مچ پاها در اواخر حاملگي شايع است و بعد از خواب محو مي شود. ادم در پره اكلامپسي ممكن است ناگهاني ظاهر شود همراه با افزايش ناگهاني وزن حدوداً بيش از نيم كيلو گرم در هفته، هر گاه دو علامت از علائم فوق مشاهده شد تشخيص قطعي است و ليكن شما هر مورد را كه مشاهده كرديد به بيمارستان مراجعه نماييد. البته پس از معاينه و تشخيص پره اكلامپسي به خانم باردار توصيه مي شود استراحت كرده با فشار خونش كنترل شود و رژيم غذايي پر پروتئين، فيبر و ويتامين داشته باشد،‌ وضعيت طاقبار سبب مي شود كه افت ناگهاني فشار خون پيدا كند،‌ استراحت باعث مي شود ورم و فشار خون مادر كاهش پيدا كند. در موارد پره اكلامپسي شديد بيماربايستي دربيمارستان بستري شود، آرامش بيشتر از هر چيز براي بهبود اين وضعيت لازم است مادر را تشويق به خوردن مايعات كرده وزن هفته اي دو بار يادداشت شود ادم روزانه را بررسي كنيد، انقباضات رحمي بايد كنترل شود چون در پره اكلامپسي احتمال زايمان زودرس وجود دارد در موارد شديد كه درد سردل و يا سردرد به آن اضافه مي شود، در اين مواقع معمولاً فشار خون حدوداًُ 110/170 به بالا مي رود و نياز به بستري در بيمارستان و ختم سريع حاملگي مي باشد.
– خونريزي هاي بعد از هفته 20 : را بايد توجه داشت و سريعاً با خونسردي و بدون اضطراب به بيمارستان مراجعه كرد. اگر جفت كه بايد در قسمت خلف و قدام و فوقاني رحم قرار داشته باشد به عللي در روي دهانه رحم قرار گرفته باشد با بزرگ شدن رحم كشيده مي شود و بدون هيچ دردي خونريزي روشن از واژن ديده مي شود پس بايد با آگاهي كه شما داريد بدون هيچ وحشتي پس از برداشتن مدارك و وسايل لازم جهت بستري شدن به بيمارستان مراجعه كنيد و بدانيد زماني كه انسان به موقع و بدون نگراني خودش را به بيمارستان برساند هيچ مشكلي برايش پيش نخواهد آمد.
– مورد ديگر از خونريزيهاي دوران بارداري جدا شدن زودرس جفت يا دكولمان است كه بعد از هفته 28 بارداري اتفاق مي افتد، با درد شديد شكمي همراه است اگر زود به بيمارستان مراجعه كنيد مشكلي نيست وليكن در صورت كوتاهي ممكن است شوك ايجاد شده وفشار خون كاهش پيدا مي كند و احتمال مرگ جنين وجود دارد.
– خونريزي و لكه بيني در حوالي تاريخ تقريبي زايمان كه از خونريزي قاعدگي كمتر است و همراه با انقباضات رحمي مي باشد ودر شروع دردهاي زايماني و باز شدن دهانه رحم در اكثر خانمها رخ مي دهد كه به آن شوي زايمان يا علامت و نشانه زايماني مي گويند و علت آن اين است كه در اوايل حاملگي تحت تأثير هورمونهاي بارداري دهانه رحم با مخاطي پوشيده مي شود، وقتي دهانه رحم شروع به باز شدن مي كند اين مخاط توپي شكل از دهانه رحم كنده شده و همراه با خونريزي مختصري خارج مي شود در جلسات بعد توضيح داده خواهد شد كه چه موقع جهت زايمان به طرف بيمارستان حركت كنيد.
– پاره شدن كيسه آب زودتر از موعد مقرر : كيسه آب در هر مرحله از زايمان ممكن است پاره شود و اگر هم پاره نشود باپيشرفت دردهاي زايما ني پاره خواهد شد وليكن اگر در منزل و در هر زمان كيسه آب پاره شد بايد اقداماتي انجام داد، در همگام پاره شدن كيسه آب ميزان مايعي كه خارج مي شود بيشتر از حد ترشح و مثل ادرار لباس زير را خيس مي كند و زماني كه نوار بهداشتي گذارده شود آن را هم خيس مي كند رنگ آن سفيد و شفاف با بوي آمونياك مي باشد. در اين مواقع بهترين كار اين است كه تا آماده شدن براي رفتن به بيمارستان خوابيده و حركت كمتري داشته باشيد تا اگر بند ناف آزاد است بين جنين و لگن قرار نگيرد و با خونسردي كامل پس از گذاردن يك نوار بهداشتي و تهيه وسايل و مدارك به بيمارستان برويد.
– شروع زودتر از موعد انقباضات زايماني : در طي دوران بارداري رحم تحت تأثير هورمونهاي بارداري داراي انقباضات خفيفي است كه به مرور در هفته هاي آخر بارداري شديدتر است اين انقباضات را انقباضات براكستون هيس ميگويند. اين انقباضات كوتاه، نامرتب و بدون درد مي باشد اگر مرتب و در زمان غير معمولي صورت بگيرد از آنجايي كه احتمال زايمان زودرس مي رود بايد به پزشك مراجعه كرد.
– كنترل حركات جنين : حركات جنين از هفته 17 بارداري توسط مادر حس مي شود با توجه به فضايي كه دارد و اينكه در مايع آمينوتيك غوطه ور است تعداد حركاتش زياد است، اوايل بارداري حركات زياد و خفيف است به مرور حركات محكم تر مي شود و در ماه آخر بارداري كه رحم به حداكثر رشد خود مي رسد و جنين كاملاً رحم را پر كرد، تعداد حركات جنين كمتر مي شود ( خصوصاً در هفته آخر بارداري ) حداقل 10 حركت در روز قابل قبول است ( 12 ساعت ) يا به عبارتي در ساعت حداقل 4 حركت طبيعي است، اگر جنيني حركت كمتري ازاين تعداد در ساعت يا در 12 ساعت داشته باشد نشان دهنده اين است كه در داخل رحم دچار مشكل شده بايد به بيمارستان مراجعه كرده و تا ويزيت بعدي نبايد صبر كرد و حتي تا روز بعد نبايد صبر كرد.
جنين شناسي و رشد جنين
8 هفته اول بارداري يا 10 هفته پس از شروع آخرين دوره قاعدگي را رويان مي گويند در اين زمان اندازه رويان cm 4 است.
در 4 هفته اول بعد از لقاح رشد سريع است قلب رشد كرده شروع به ضربان مي كند جوانه هاي اندام ها تشكيل مي شود. در 8-4 هفته اول بعد از لقاح اعضاي اسلي در شكل اوليه ساخته شده دستگاه تناسلي خارجي وجود دارد ولي جنسيت قابل تشخيص نيست.
– 3-2 ماهگي : پلكها بسته مي شوند، كليه ها شروع به كار مي كند (جنين از 10 هفتگي ادرار مي كند ) جنسيت آشكار مي شود. آزادانه حركت مي كند وليكن مادر حس نمي كند.
– 4-3 ماهگي : در روده مكونيوم ( مدفوع نوزادي ) ديده مي شود وزن جنين g 110 است.
– 5-4 ماهگي : مادر حركات جنيني را حس مي كند. ضربان قلب جنين شنيده مي شود ناخن هاي انگشتان را مي توان ديد وزن جنين g 300 است.
– 6-5 ماهگي : دوره هاي خواب و فعاليت دارد به صدا واكنش نشان مي دهد. صداي طپش قلب مادر و آرامش او موجب آرامش جنين مي شود و بر عكس هيجانات و اضطراب مادر بر روي جنين اثر منفي دارد.
پوست جنين قرمز و چين خورده است وزن او 630 گرم است.
– 7-6 ماهگي : اگر متولد شود ممكن است زنده بماند پلك ها باز مي شوند وزن او
1100 گرم است.
-8-7 ماهگي : شروع به ذخيره چربي و آهن مي كند، پوست رنگ پريده تر و كم چين تر مي شود وزن او 1800 گرم است.
– 5/8-8 ماهگي : چربي افزايش يافته و بدن گردتر است موي سر بلند مي شود ناخنها به نوك انگشتان مي رسند غضروف گوش نرم مي شود چين هاي كف پا قابل مشاهده است وزن جنين 2500 گرم است.
– 5/9-5/8 ماهگي : موعد تولد است جمجمه سفت و داراي خصوصيات نوزاد تازه متولد شده مي باشد. وزن بين 3600-3000 گرم است.
تغذيه دوران بارداري
وضع تغذيه اي غالباً در مردم ما خوب است.اگر چه فقر مي تواند به سوء تغذيه بيانجامد، اما سوء تغذيه مي تواند ناشي از عدم آگاهي صحيح غذا و يا ناشي از فقر مالي باشد. بسياري از غذاهايي كه امروزه مصرف مي گردند در اثر تهيه غلط، ارزش غذايي خود را از دست مي دهند. به علاوه به غذاها مواد شيميايي، نگهدارنده، رنگ مصنوعي و چاشني هايي جهت جذاب شدن براي مشتري اضافه مي كنند، براي سلامتي ايده آل سعي كنيد از غذاهاي كنسروي وكلاً غذاهايي كه بر آن عملياتي انجام شده اجتناب كنيد. مواد غذايي پرادويه و پرچاشني حداقل مصرف را داشته باشيد. از چهار دسته اصلي غذايي بايستي هر روز خورده شود. نان و غلات، كربو هيدراتها، فيبر، مواد معدني و ويتامين ها را تأمين مي كنند خصوصاً نانهاي سبوس دار.
ميوه هاي تازه و سبزيجات، خام يا پخته به طريق زير ارزش غذايي خود را حفظ مي كنند. ميوه ها بايد در يك ظرف شيشه اي نه لعابي و فلزي جوشانده شوند. سبزيجات بايد تراشيده شوند (چون بيشتر ويتامينها زير پوست ميوه جات تجمع دارند پس نبايد پوست كنده شود ) سپس پخته يا بخارپز شوند.
غذاهاي پروتئيني از گوشت تازه به جاي فريزري استفاده شود. ماهي را در برنامه غذايي خود بگنجانيد زيرا داراي يد مي باشد. تخم مرغ به هر نوع كه مي خواهيد طبخ كنيد. حتماً در دژيم غذايتان بگنجانيد. تنقلات شما، نخودفرنگي، باقلا و لوبيا و عدس خشك شده و بو داده باشد ببينيد چقدر مطبوع است بعدها خودتان از آن دل نمي كنيد.
محصولات لبني : شير تازه حاوي ويتامين و اسيدهاي چرب مي باشد كه توسط روشهاي خشك كردن و استريليزاسيون از بين مي رود. پنير و ماست نيز بايد در رژيم غذايي روزانه حتماً مصرف شود سعي كنيد از مواد چاق كننده خامه و شيريني و … پرهيز كنيد.
تغذيه در زمان زايمان
نياز زائو در مراحل زايمان به انرژي است كه كربوهيدراتها آن را فراهم مي سازند. بهترين خوراكي نان برشته شده، غلات مخصوص صبحانه، آب ميوه، بيسكويتهاي ساده و آب گوشت صاف شده كه به راحتي هضم مي شوند. مايعات ممكن است آزادانه مصرف شوند البته نوشابه خيلي شيرين و گاز دار مي تواند ايجاد تهوع و استفراغ كند. البته در هر بيمارستاني عقايد و اصول مختلفي رعايت مي شود. در بعضي بيمارستانها به محض شروع دردهاي زايماني هيچ غذايي به فرد داده نمي شود. در بعضي بيمارستانها اجازه خوردن غذاهاي ساده وكم چرب داده مي شود. البته در بيمارستانهايي كه اجازه خوردن هيچ غذايي داده نمي شود به علت اين است كه احتمال نياز به بيهوشي وجود دارد. البته با توجه به اينكه به دنبال بي دردي يا مواد آرام بخش زمان تخليه روده طولاني مي شود ممكن است اجازه خوردن داده نشود. در اين موارد مواد قندي از طريق سرم به مادر داده مي شود.
بهداشت دوران بارداري
حفظ سلامت عمومي بدن يكي از بهترين معيارهاي مقاومت در برابر عفونتهاست و عواملي كه روي مقاومت فرد تأثير مي گذارد كم خوني است كه با مصرف مواد غذايي محتوي آهن بايد اين كم خوني اصلاح شود. مراقب باشيد كه جراحت و زخمي در حد امكان بر روي پوست شما ايجاد نشود چون مهمترين راه ورود عفونت است و همچنين از تردد در اماكني كه افرادي داراي بيماريهاي عفوني هستند، اجتناب كنيد. استراحت بيشتري داشته باشيد، فرد خسته و رنجور نمي تواند با عفونتها مبارزه كند. كاملترين شكل جذب آهن در گوشت قرمز و محصولات حاوي دانه كامل مثل نان سبوس دار مي باشد. زرده تخم مرغ حاوي آهن است ولي به خوبي آهن آن جذب نمي شود. جذب آهن توسط چاي و قهوه جلوگيري مي شود ليكن توسط ويتامين ث كه در آب پرتقال وميوه تازه وجود دارد افزايش مي يابد پس قرصهاي آهن را با ميوه مصرف كنيد.
كم خوني فقر اسيد فوليك : اسيد فوليك براي رشد سلولي بالاي مادر و جنين و جلوگيري از ناهنجاريهاي مادر زادي از قبل از بارداري توصيه مي شود. اسيد فوليك در سبزيجات سبز برگدار مثل گل كلم، براكلي و اسفناج وجود دارد و اين اسيد فوليك به آساني توسط جوشانيدن يا بخاردادن طولاني و يا اضافه كردن جوش شيرين و … از بين مي رود. و اين ماده در گلابي هاي بزرگ، آووكادو و قارچها نيز يافت مي شود ولي منابع گراني است.
كم خوني كمبود ويتامين 12 B : سطح ويتامين 12 B در بارداري افت مي كند پس چون بدن از ذخاير خودش استفاده مي كند اين نوع كم خوني كم است و بيشتر در افرادي كه گياه خوار هستند و محصولات حيواني نمي خورند ديده مي شود.
جلسه سوم
انواع زايمان، ميزان اضافه وزن در دوران بارداري
– زايمان يا ليبر به زايماني گفته مي شود كه در طي آن جنين، جفت و پرده ها از راه كانال زايماني خارج شود. و زايمان طبيعي در هنگام ترم زماني كه 40-38 هفته تمام از بارداري گذشته باشد رخ مي دهد. حدود 18 ساعت اين مراحل كامل مي شود و مشكلي پيش نمي آيد. سه مرحله دارد 1- مرحله اول از زمان شروع دردهاي زايماني تا زماني كه دهانه رحم كاملاً باز شده 2- مرحله دوم اززماني كه دهانه رحم كاملاً باز مي شود تا زماني كه نوزاد كاملاً متولد شده 3- مرحله سوم : جداشدن جفت كه در مورد اين سه مرحله در جلسات بعد به طور كامل صحبت خواهد شد.
– سزارين : در مواردي كه لگن تنگ باشد و يا فرزند شما با پا يا هر عضوي غير از سر به دنيا بيايد يا در چند قلويي ها يا ناهنجاريهاي جنين و يا زجر جنين و دفع مكونيوم (مدفوع جنيني) ويا جدا شدن زودرس جفت و يا جفت سرراهي وجود داشته باشد سزارين ضروري است يا به عبارتي هرگاه مادر و يا جنين در خطر باشند با وجود اينكه بهترين نوع وضع حمل زايمان طبيعي است ازروشي غيراز زايمان طبيعي استفاده مي شود.
– وانتوز يا واكوئوم : دستگاه مكنده اي است در شرايطي كه انتهاي مراحل اول زايماني باشد ويا به هر علتي كه سر جنين پايين نمي آيد از اين دستگاه استفاده مي شود.
– فورسپس : وسيله اي فلزي مانند دو قاشق است كه روي هم قرار مي گيرد و سر جنين داخل اين قاشق ها قرار گرفته و با آرامي آن را خارج مي كنند، علت انتخاب هر وسيله به تشخيص متخصص زنان و در شرايط خاص خودش فرق مي كند. تمام اين روشها بسته به نياز مادر و سلامت مادر و نوزاد در نظر گرفته مي شود.
ميزان اضافه وزن در دوران بارداري
در 20 هفته اول بارداري 2 كيلوگرم مي باشد، اوايل بارداري معمولاً به علت ويار و تهوع و استفراغ اكثراً وزن كاهش پيدا كرده و زماني كه ويار بر طرف مي شود 2 كيلو وزن اضافه مي شود.
از هفته 20 بارداري تا هفته 40 بارداري هر هفته نيم كيلو اضافه وزن در يك فرد باردار ديده مي شود در صورتي كه در طي يك هفته به جاي 500 گرم 2000 گرم افزايش وزن ديده شد دليل بر پره اكلامپسي مي باشد كلاً در طي دوران بارداري به طور متوسط 12 كيلو گرم اضافه وزن بايد وجود داشته باشد البته 18-6 كيلوگرم هم وزن قابل قبولي است.
با توجه به اينكه در هر شرايطي ممكن است اضطرار پيش بيايد و نياز به بستري شدن زودتر از موعد مقرر باشد بهتر است كه وسايل مورد لزوم بيمارستان را زودتر تهيه نماييم براي اين كار نسبت به فصلي كه نوزاد متولد مي شود وسايلي كه تهيه مي كنيم فرق مي كند. بايد سعي كنيم البسه اي براي نوزادمان تهيه كنيم كه دگمه و سوزن و سنجاق نداشته باشد و حتي الامكان جنس لباسهايي كه انتخاب مي كنيم نخي و قابل شستشو باشد. از آنجايي كه نوزادان خيلي سريع رشد مي كنند به تعداد لباسهاي زيادي نياز ندارند.
وسايلي كه جهت بيمارستان بايد كنار بگذاريم : يك لباس زير، يك لباس رو در صورت سرد بودن هوا يك لباس گرم، كلاه و شورت و شلوار ترجيحاً براي فصل سرد از بلوز و شلوار سرهمي استفاده شود تا از سرماي كمر نوزاد جلوگيري شند و جوراب نيز متصل به آن باشد، يك پتو و يا لحاف كوچك براي حمل نوزاد ( در تابستان، بهار و پاييز و زمستان فرق مي كند ) در تابستان از يك ملحفه نرم و نازك نيز مي توان استفاده كرد، فقط او را از معرض هواي آزاد مصون بدارد كافي است. در زمستان از پتوي ضخيم تر
مي بايد استفاده شود اين وسايل را هنگام ترخيص جهت نوزاد نياز داريم و اما براي مادر از لباس زير و كرست شيردهي و يا راحت كه پستانها در فشار نباشند، لباس راحت در صورت سرما لباس گرم و كفش و جوراب و نوار بهداشتي نياز مي باشد.
جهت ورود به بيمارستان و بستري شدن وسايل خاصي مورد نياز است از قبيل :
1- پوشك بزرگ جهت كنترل خونريزي مادر هنگام زايمان و بعد از زايمان 2- پوشك شورتي نوزاد 3- ليوان 4- قاشق ( جهت مادر ) 5- خود تراش يك بار مصرف 6- دو عدد كمپوت گلابي زيرا بعد از زايمان يك زائو انرژي زيادي از دست داده و بايد اين انرژي به اوباز گردد. علت گلابي بودن كمپوت نيز چون حركات دودي روده كند شده پس بايد با كمپوت گلابي روده ها را فعال كرد. 7-سرجي فيكس جهت مادر و بند ناف نوزاد 8- كليه آزمايشات، سونوگرافي ها، شرح معاينات (پرونده پره ناتال ) دفترچه بيمه ( در صورت بيمه بودن ) شناسنامه خود وهمسر.
اين وسايل را در يك بسته جداگانه گذارده هر گاه به هرعلتي قصد رفتن به بيمارستان را داريد با خود همراه ببريد.
جلسه چهارم
مراحل مختلف زايمان و زمان مراجعه به بيمارستان
زايمان داراي سه مرحله است : مرحله اول شامل افاسمان و ديلاتاسيون مي باشد افاسمان يعني نرم و نازك شدن دهانه رحم و ديلاتاسيون يعني باز شدن دهانه رحم، مهمترين اصل زايمان باز شدن دهانه رحم تا حدي است كه سر بچه بتواند از آن عبور كند وبراي آماده شدن، دهانه رحم بايد نازكتر و صافتر شود كه اينها در نتيجه انقباضات رحمي به وجود مي آيد و اين امر باعث كشيده شدن دهانه رحم به سمت بالا و نازك شدن آن مي شود. دهانه رحم گذرگاهي را از رحم تا كانال زايماني تشكيل مي دهد كه مي توان آن را مثل مجراي باريك و لوله اي شكل تصور كرد. آغاز زايمان اصولاً به قدري آهسته است كه شايد در ابتدا متوجه آن نشويد. البته انقباضات هم نسبتاً ضعيف هستند و هر كدام
60-30 ثانيه طول مي كشند با فاصله 20- 5 دقيقه ومنظم. شما سعي كنيد كه تلاشهاي اوليه تان بر نازك كردن دهانه رحم و يكي كردن آن با ديواره رحم متمركز شود. در اين مواقع با معاينه داخلي، پيشرفت انقباضات را معين مي كنند پس از نازك شدن دهانه رحم ديلاتاسيون پيشرفت مي كند و انقباضات مرحله ديلاتاسيون باعث مي شود كه سر بچه بتواند وارد كانال زايمان شود البته امكان اينكه افاسمان و ديلاتاسيون توأم صورت بگيرد وجود دارد. با هر انقباض دهانه رحم بيشتر باز مي شود. وقتي دهانه رحم ده سانت باز شده سر بچه مي تواند از آن عبور كند در اين مدت مرحله اي نيز براي ورود بچه به داخل كانال زايمان يا پايين آمدن سر بچه به داخل لگن است كه در اين موقع اگر به كيفيت انقباضات خود توجه كنيد احساس مي كنيد كه علاوه بر طولاني تر و شديدتر شدن انقباضات خصوصيات آنها نيز فرق كرده كه به علت حركات دفع كننده رحم براي خارج كردن بچه با وجود باز نبودن كامل دهانه رحم. انقباضات براي مدت نسبتاً كوتاهي خيلي به هم نزديك و تقريباً بدون استراحت و بين يك تا دو دقيقه طول مي كشد. در اين مرحله شما قدرت فكريتان را به شدت متمركز كنيد تا واكنش خود را به اين انقباضات كنترل كنيد. اين انقباضات پي در پي در بعضي مواقع 10- 5 دقيقه بيشتر طول نمي كشد و سرانجام شما آماده بدنيا آوردن فرزند دلبندتان شده ايد.
– مرحله دوم زماني است كه دهانه رحم كاملاً باز شده، حال نوبت خروج نوزاد شماست. اين مرحله احتياج به حداكثر انرژي دارد و در عين حال بايد حداكثر هنر خود را به خرج دهيد شدت ومدت انقباض مثل مرحله قبل است ولي اكثراً 60 ثانيه طول مي كشد و با فاصله 3-1 دقيقه، با پايين آمدن جنين به كانال زايمان سر به كف لگن قرار مي گيرد و اين فشار باعث پيدا شدن حداقل 5 سانت از بالاي سر جنين مي شود. با فشارهاي بعدي چشمها و بيني و دهان و چانه نمايان شده و سر بچه كاملاً خارج شده و به دنبال آن بقيه بدن بچه به دنبال مي آيد و سپس پزشك يا ماما (عامل زايمان ) بند ناف را مي برد و در حالي كه همه بچه را تحسين مي كنند مرحله سوم زايمان با انقباض بعدي براي خروج جفت شروع مي شود و پزشك از شما مي خواهد كه فشار ديگري بدهيد و با كمك فشار شما جفت را خارج مي كند. زايمان طبيعي معمولاً در شكم اول ها 12- 8 ساعت طول مي كشد در شكم هاي بعدي كمتر مي باشد ( البته در خانم هايي كه كلاسهاي آگاهي دوران بارداري را گذرانده اند به علت ورزشها وريلكسيشن مدت مراحل كوتاهترميباشد).
حال ببينيم چه موقع بايد به بيمارستان مراجعه كرد ؟ نياز نيست براي رفتن به بيمارستان عجله كنيد زيرا محيط بيمارستان براي هر كسي دلتنگ كننده است و انتظار طولاني عذاب آور مي باشد. شما در صورت علائمي چون انقباضات ( وقتي دست را روي شكم مي گذاريد شكم كاملاً سفت مي شود ) كه مرتب شديدتر مي شود و استراحت يا فاصله انقباضات (شكم شل و نرم مي شود) به مرور كوتاهتر مي شود. پس انقباضات مرتب و يا پارگي كيسه آب و يا انقباضاتي كه هر 5-3 دقيقه رخ مي دهد ( البته در شب چون ترافيك كمتر است ) وليكن در روز چون معمولاً ترافيك وجود دارد وقتي انقباضات هر 10 دقيقه است ( بستگي به دوري و نزديكي فاصله شما با بيمارستان ) با وسايلي كه مورد نياز است به بيمارستان مراجعه نماييد.
قبلاً در مورد انقباضات براكستون هيس صحبت شده. حال بايد دردهاي زايمان را از اين انقباضات چگونه تفكيك كرد ؟ دردهاي زايمان به مرور شدت پيدا كرده و فاصله اش كم مي شود وليكن دردهاي كاذب يا براكستون هيس دردها كم و زياد مي شود و فاصله نامرتب دارد.
اگر انقباضات شما خفيف هستند نترسيد، خطري ندارد، صبر كنيد و خودتان اين انقباضات را كنترل كنيد و زماني كه از شدت و فواصل آن مطمئن شديد كه درد حقيقي است اقدام به رفتن به بيمارستان نماييد زيرا مراجعه زود به بيمارستان باعث خستگي شما شده وممكن است شما را بستري نكنند و دچار اضطراب بيشتري شويد.
جلسه پنجم
زايمان بي درد و يا كم درد
امروزه پديده حاملگي و زايمان كاملاً طبيعي و بي خطر شده ولي با اين همه يك خانم باردار هميشه نگران زايمان و دردهاي همراه آن است هنوز سؤالات بسياري در مورد شدت و حالت دردهاي زايمان مطرح است و نظريات متخصصان زايمان و مادران با يكديگر بسيار متفاوت است. درد زايمان عملي است كه مادر را وادار مي كند به گوشه امني پناه برده و تمام قوايش را بر آنچه اتفاق خواهد افتاد متمركز كند و همراهان و مادر را براي توليد فرزند آينده آماده مي سازد و با توجه به درك آغاز زايمان از طريق درد متوجه طولاني شدن و ساير موارد غير طبيعي بشوند براستي چه محركي به جز درد قادر خواهد بود زنان را وادار سازد دست از كارهاي روزمره هر چند مهم خود بكشند و خود را از لحاظ روحي و جسمي آماده زايمان قريب الوقوع سازند و اگر مادري درد هنگام انقباض رحمي احساس نمي كرد تولد كودك به صورت غير منتظره و گاهي در شرايط نامناسب صورت مي گرفت.
صرفنظر از دلايل انساني تسكين درد، اثرات زيانبار درد شديد روي مادر و جنين و خصوصاً مادران مسئله دار و جنين هاي در معرض خطر، ايجاد بي دردي در زايمان را ايجاب مي كند. شكل مطلوب بي دردي بايد شرايطي را دارا باشد، ‌ازجمله تسكين مناسب مادر، عدم اختلال در مراحل زايمان، داشتن حداقل خطر براي مادر وجنين و ايجاد شرايط مناسب براي زايمان و برخورد اوليه بين مادر و نوزاد كه براي اين كار روشهاي مختلفي به كار رفته1- روشهاي غيردارويي 2- روشهاي دارويي.
روشهاي غير دارويي
– آماده سازي مادر از طريق تمرينات ورزشي قبل از زايمان كه به سه گروه تقسيم مي شود الف : تمرينات تنفسي ب : تقويت و نرم شدن و كشيده شدن عضلاتي كه نقش مهمي در جريان زايمان دارند ج : تمريناتي براي رهاسازي عضلات و آرامش اعصاب.
انجام اين روشها به آمادگي خانمها براي زايمان آسان كمك كرده و دوران بارداري را نيز راحت تر خواهد نمود و با انجام آنها بدن نيز فرم و حالت طبيعي خود را باز مي يابد.
آموزش براي شلي و تمركز براي تولد يك نوزاد در زايمان طبيعي نياز به مسكن و با تكيه بر آموزشهاي قبلي بيمار، آمادگي و شرطي كردن مثبت وي در خصوص روند تولد نوزاد را دارد. به بيمار آموزش داده مي شود با شروع انقباض رحمي بلافاصله شروع به تنفس عميق كند، آرام دم و بازدم انجام داده و سپس به شكل ثابتي تنفسهاي كوتاه انجام داده تا انقباض خاتمه يابد همچنين وي چشمانش را روي يك نقطه يا شيء دور از خود متمركز كرده روي برطرف شدن فشار عضلات تمركز كند و ريتم خاصي از تنفس را حفظ كرده و جملات اطمينان بخش با خود تكرار كند. تمركز زياد احساس درد زياد توأم با انقباضات رحمي را كاهش مي دهد يا مهار مي كند.
– هيپنوتيزم : كه فراموشي در طي زايمان در بيماران خاصي ايجاد مي كند. در اين روش بيمار چشمانش را مي بندد و در حالت تمركز شديد قرار مي گيرد البته اين روش چون زمان زيادي براي آمادگي زائو نياز دارد به ندرت استفاده مي شود.
روشهاي دارويي تسكين دردهاي زايماني
– داروهاي استنشاقي گازN O 50 % + اكسيژن 50 % مي باشد و چون در اين روش اكسيژن بالايي به نوزاد مي رسد به ضريب سلامت نوزاد يا آبگار نيز كمك مي كند در اين روش مادر هنگام درد ماسك را محكم روي صورت خودش نگهداشته و تنفس عميق
مي كند زماني كه درد آرام شد و احساس شلي كدر ماسك را آزاد مي كند، مادر بيدار و قادر به همكاري مي باشد، براي اينكه غلظت بي دردي N O را داشته باشيم لازم است به مدت 50- 40 ثانيه استنشاق شود، اگر فقط حين انقباضات تجويز شود بي دردي مطلوب ايجاد نمي شود.
– بيهوشي عمومي : بندرت براي زايمان طبيعي به كار مي رود.
– بي دردي با داروهايي كه از طريق آنژيوكت يا ست سرم و ميكروست و يا عضلاني تجويز مي شود.

– اپيدورال يا بي دردي از طريق تزريق دارو از راه كمر كه بهترين روش براي تسكين كامل درد است هر كدام از اين موارد را متخصصين بيهوشي با توجه به نياز زائو و شرايط جسمي و روحي و زمان زايمان زائو تجويز مي كند. كلاً بي دردي يا كم دردي از طريق داروها زماني شروع مي شود كه در فاز فعال وايماني يعني زماني كه دهانه رحم 4-3 سانت باز شده باشد.
سايكوز زايمان و چگونگي برخورد با آن
بعد از زايمان يك سري تغييرات سريع و وسيع رحم تا 6 هفته بعد از زايمان رخ
مي دهد. در اين مدت مايعاتي كه در بدن شما اضافه تجمع كرده با عرق كردن يياد دفع مي شود. وزن سريعاً 5 كيلوگرم كم شده با افزايش تعريق و ادرار نيز 4-3 كيلو گرم كم مي شود.
بلافاصله بعد از زايمان ممكن است لرزش شديد داشته باشيد كه طبيعي است و احتمال مي دهند به علت خستگي مادر و عضلات او باشد كه بعد از رهايي ناگهاني از فشارداخل شكم بعد از تخليه رحم در هنگام زايمان دستگاه عصبي مركزي تحريك مي شود. همچنين امكان دارد در اثر حساسيت مادر نسبت به انتقال خون مادري – جنيني كه در زمان زايمان صورت مي گيرد.
– ناراحتيهاي بعد از تولد چه عاطفي چه فيزيكي تقريباً براي اكثر خانمها اتفاق مي افتد شما در كنار شوهر و فرزندتان خوشحال هستيد و همه چيز شگفت انگيز است ولي براي كوچكترين چيزي گريه مي كنيد و بدون دليل گرفته هستيد با توجه به اينكه تولد كودك واقعه اي است كه مشتاقانه انتظارش كشيده مي شود. پس بايد دانست كه تطابق روحي و پذيرش اين مسائل مدتي زمان مي خواهد و در اين مدت ممكن است احساس فشار شديدي ناشي از مسئوليتها كنيد و نسبت به هر پيشنهادي بسيار حساس مي شويد هر چه مضطرب تر باشيد مشكل تر مسايل را حل مي كنيد. مناعت طبعتان را از دست ندهيد زيرا شما مهمترين مسئله كه زايمان بوده انجام داده ايد پس، اين مسائل را هم پشت سر
مي گذاريد پس اين تغييرات كه در طي هفته اول بعد از زايمان صورت مي گيرد و 4-3 روز اول بيشتر مي باشد، اينها همه اضطراب طبيعي حاملگي، ترس از زايمان تلاش فيزيكي زايمان همگي همراه با تجربه تولد نوزاد همراه با تغييرات هورموني دست به دست هم داده و اگر فاميل و خانواده چگونگي برخورد با اين حالات را ندانند اين حالات روحي بيشتر طول مي كشد و اگر به آن بها داده نشود به دوره هاي طولاني از فشار روحي و افسردگي و گاهي نياز به بستري مي باشد. حال شما با آگاهي كه داريد حتي مي توانيد به همسرتان آگاهي دهيد كه در روزهاي اول بعد از زايمان با شما همكاري كرده و اگر زماني شما عصباني شديد با نوازش و رفتارهاي مناسب برخورد كرده و البته با اعتماد به نفسي كه شما پس از آموزش در اين كلاسها پيدا مي نماييد. اين حالات خفيف تر وشايد اصلاً به وجود نيايد فقط كافي است شما آگاهي داشته باشيد كه چنين حالتي ممكن است پيش بيايد اعتماد به نفستان را بالا ببريد و بهتر مي توانيد خودتان را كنترل كنيد.
چگونگي تنفس هنگام ليبر و زايمان
با كنترل فعال و آگاهانه روي تنفس و شل كردن عضلات به جاي اينكه فكرتان را روي انقباضات رحم متمركز كنيد توجه خود را روي شل كردن عضلات و نفس كشيدن تمركز دهيد. اينگونه تنفس باعث مي شود مقدار اكسيژن و دي اكسيد كربن در بدن شما متعادل بماند.
براي درك بهتر كاركرد تنفس، نفس را فرو بريد تا هوا وارد ريه تان سود. سپس نفس را بيرون دهيد تا هوا از ريه هاتان خارج شود. زماني كه يفس را بيرون مي دهيد سينه تان به حالت عادي بر مي گردد. هميشه سعي كنيد تنفس را آهسته و بي صدا انجام دهيد و شدت پاسخ تنفسي خود را با شدت انقباضات هماهنگ سازيد.
تنفس مرحله اول : هنگام انقباضات يك تنفس راحت و عميق از طريق بيني بكشيد و ازدهان بيرون بدهيد با نگاه كردن به سينه خود مي توانيدآهسته بالا و پايين آمدن سينه تان را ببينيد، اين گونه تنفس در مرحله دم آهسته و عميق است و بازدم كاملاً ريه را از هوا خالي مي كند نحوه تنفس اوليه شما يك نفس كاملاً عميق همراه با چند نفس آهسته و عميق است و بازدم كاملاً ريه را از هوا خارج مي كند نحوه تنفس اوليه شما يك نفس كاملاً عميق همراه با چند نفس آهسته و عميق درون سينه و بالاخره يك نفس عميق ديگر. در اين مرحله هنگام شروع انقباض از تنفس عميق سينه اي استفاده مي شود و بعد از اين تنفس به يك تنفسي سطحي كوتاه تبديل مي شود تا بتوان با شدت اوج انقباضات كرد.تمام تنفس هاي سطحي كوتاه را از طريق دهان انجام مي دهيم و با انقباضات همگامي مي كنيم.
تنفس مرحله دوم : چهار تنفس سطحي و كوتاه بكشيد و آنها را هنگام بيرون دادن نفس بشماريد. دم، نفس بكشيد هنگام بازدم بشماريد 1 نفس بكشيد هنگام بازدم بشماريد 2 و همينطور 3 و 4 و بعد تنفس سطحي و هنگام بيرون دادن نفس با فشار فوت كنيد انگار مي خواهيد شمع را فوت كنيد.
تنفس مرحله سوم : دهانه رحم باز شده، سر بچه به انتهاي كانال زايماني رسيده اكنون بايد زور بزنيد تا بچه بيرون بيايد انقباضات اوليه دارند ولي شدت آن كاسته شده و نزديك بودن تولد بچه هيجان انگيزترين مرحله زايمان است در اين زمان شما را به اتاق زايمان مي برند. پزشك از شما مي خواهد زور بزنيد براي زور زدن فعال بايد ريه ها را از هوا پر كنيد به عضلات شكم فشار دهيد. در اين موقع بايد دسته هاي تخت زايمان را بگيريد شانه ها را گرد كنيد. زانوها را بيرون دهيد سر را بالا آورده روي سينه خم كنيد ودر زمان اوج انقباض دو نفس آهسته و عميق كشيده و زور بزنيد. به عضلات شكم فشار آورده و عضلات ناحيه لگن را شل كنيد و از واژن بچه را بيرون دهيد. تا آنجا كه مي توانيد نفس را در سينه حبس كنيد زماني كه ديگر نمي توانيد ادامه دهيد آن را بيرون دهيد. مجدداً نفس عميق ديگري بكشيد وزور بزنيد، بين انقباضات استراحت كنيد تا تجديد نيرو بشود. هر زمان كه پزشك از شما خواست زور بزنيد شما زور زدن را قطع كنيد و به پشت دراز بكشيد دهان را باز كنيد و نفس نفس بزنيد. حالا ديگر انتظار به سر رسيده و شما اولين لحظه ديدار با نوگل زيبايتان را در پيش رو داريد.
جلسه ششم
تغذيه با شير مادر، نگهداري شير جهت خانم هاي شاغل در خارج از خانه
شير مادر با توجه به نياز نوزاد در پستان مادر قرار داده شده به طوري كه با هيچ فرمول علمي نمي توان شيري مانند شير مادر ساخت، باقیمت: تومان

دسته بندی : مقاله و پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید