مهندسی فناوری اطلاعات

دانلود پایان نامه ارشد : ارائه مدلی امن برای سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار در محیط­های سرویس­گرا

دانلود پایان نامه رشته مهندسی فناوری اطلاعات 

گرایش :مدیریت سیستم­های اطلاعاتی

عنوان : ارائه مدلی امن برای سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار در محیط­های سرویس­گرا

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشگاه علوم و فنون مازندران

 پایان ­نامه

مقطع کارشناسی ارشد

رشته:

مهندسی فناوری اطلاعات گرایش مدیریت سیستم­های اطلاعاتی

عنوان/ موضوع

 ارائه مدلی امن برای سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار در محیط­های سرویس­گرا

استاد راهنما : دکتر بابک شیرازی، دکتر همایون موتمنی      

استاد مشاور : دکتر علی­اصغر صفایی

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

چکیده:

سیستم‌های مدیریت فرآیند کسب­و­کار با فراهم نمودن امكان طراحی و اصلاح مدل‌های كسب‌ و كار، امكان بهینه‌سازی مدل‌های كسب و كار را در سطح مدیریت، بدون نیاز به برنامه‌نویسی­ و یا حداقل برنامه‌نویسی مورد نیاز فراهم كرده و باعث افزایش سرعت انجام فرآیندهای سازمان، كاهش هزینه، افزایش سرعت به­روزرسانی و. می‌شوند. معماری مبتنی بر سرویس حالت بلوغ یافته معماری مبتنی بر اجرا، طراحی مبتنی بر واسطه و سیستم­های توزیع شده است كه رویكرد بسیاری از سیستم‌های مدیریت فرآیند فراهم نمودن زیرساخت مورد نیاز معماری‌های سرویس‌گرا است. در بسیاری از سیستم­ها، پیاده­سازی فرآیندها به شکل سرویس­هایی در نظر گرفته می­شود که تحت پوشش معماری سرویس­گرا قرار می­گیرند. بنابراین از معماری سرویس­گرا به عنوان یک چارچوب استاندارد با هدف افزایش چابکی در راستای واکنش سریع به تغییرات نیازمندی­های کسب­و­کار استفاده می­کنیم.

ویژگی باز بودن و انعطاف­پذیری معماری سرویس­گرا باعث به وجود آمدن چالش­های جدیدی در خصوص امنیت فرآیندهای کسب­و­کار شده است، چرا که سر­ و کار داشتن با شرایط غیرمنتظره در زمان اجرا می­تواند سبب بروز این مشکلات شود.

 لذا در این پایان ­نامه از چرخه­حیات سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار و معماری سرویس­گرا با لحاظ نمودن ویژگی­های امنیتی برای ارائه مدل امن در سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار سرویس­گرا استفاده می­کنیم.

در ادامه ابتدا به بررسی ادبیات موضوع در جند حوزه مفاهیم اولیه معماری سرویس­گرا، امنیت و سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار پرداختیم. سپس کارهای انجام شده در زمینه معماری سرویس­گرا و مدیریت فرآیند کسب­و­کار بررسی می­نماییم. در فصول آتی رویکرد مورد استفاده در تحقیق مطرح می­شود، در این راستا چرخه­حیات و معماری لایه­ای مرتبط با مدل پیشنهادی را ارائه می­دهیم. نهایتاً مدل پیشنهادی در قالب یک مطالعه موردی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و از دیدگاه­های مناسب ارزیابی شده است؛ و در ادامه نتایج تحقیق و کارهای آتی بیان شده است.

کلمات کلیدی: فرآیند کسب­و­کار­، سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار­، معماری سرویس­گرا­، امنیت.

 

فهرست رئوس مطالب

ردیفعنوانصفحه
1.فصل اول: مقدمه و کلیات تحقیق1
1-1مقدمه2
1-2طرح مسئله3
1-3سابقه تحقیق4
1-4فرضیات مسئله5
1-5توجیه ضرورت انجام تحقیق5
1-6هدف از اجرا5
1-7روش پژوهش و تکنیک­های اجرائی6
1-8ساختار پایان نامه7
2.فصل دوم: ادبیات و پیشینه تحقیق8
2-1مقدمه9
2-2معماری سرویس­گرا9
2-2-1تعاریف معماری سرویس­گرا10
2-2-2سرویس12
2-2-3مفاهیم مرتبط با معماری سرویس­گرا15
2-2-4فناوری­های سازنده سرویس وب17
2-2-5یکپارچه­سازی سیستم­های سازمان و تعامل پذیری بین سازمانی به کمک SOA20
2-2-6چرخه­حیات معماری سرویس­گرا21
2-2-7مزایای معماری سرویس­گرا23
2-3امنیت نرم­افزار23
2-3-1مفاهیم پایه­ای امنیت24
2-3-2سیاست­های امنیتی25
2-3-3نیازمندی­های امنیتی26
2-3-3-1نیاز امنیتی اعتبارسنجی27
2-3-3-2نیاز امنیتی اختیار سنجی28
2-3-3-3نیاز امنیتی رازداری28
2-3-3-4نیاز امنیتی حفاظت از داده29
2-3-3-5نیاز امنیتی جامعیت30
2-3-2امنیت و معماری سرویس­گرا31
2-4مدیریت فرآیند کسب­و­کار36
2-4-1چرخه­حیات مدیریت فرآیند کسب­و­کار38
2-4-2سیستم مدیریت فرآیند کسب­و­کار41
2-4-2-1بخش­های اصلی مربوط به یک BPMS43
2-4-2-2بخش­های جانبی مربوط به یک سیستم BPMS44
2-5مدیریت فرآیند کسب‌وکار و معماری سرویس­گرا44
2-5-1مروری بر برخی متدلوژی‌های معماری سرویس­گرا46
2-5-2بررسی مدل­ها و سامانه­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار سرویس­گرا49
2-5-2-1مدل چهارقلوی معماری سرویس­گرای مسیر چابک49
2-5-2-2سامانه­های یکپارچه مدیریت فرآیند کسب­و­کار و SOA50
2-6نتیجه­گیری55
3.فصل سوم: روش تحقیق56
3-1مقدمه57
3-2نگاه کلی و هدف از ارائه مدل پیشنهادی57
3-3معرفی مدل پیشنهادی60
3-3-1معرفی چرخه­حیات مدل پیشنهادی61
3-3-2شرح کامل فازهای چرخه­حیات مدل پیشنهادی66
3-3-3ارتباط میان مدیریت فرآیند کسب­و­کار و معماری سرویس­گرا در مدل پیشنهادی79
3-3-4معماری لایه­ای مدیریت فرآیند کسب‌وکار سرویس­گرای امن80
3-3-5نیازمندی­های امنیتی مدیریت فرآیند کسب­و­کار سرویس­گرای امن84
3-3-6مؤلفه‌های امنیتی مدیریت فرآیند کسب­و­کار سرویس­گرای امن89
3-4نتیجه­گیری95
4.فصل چهارم: محاسبات و یافته­های تحقیق97
4-1مقدمه98
4-2مطالعه موردی98
4-2-1استخراج نیازمندی­های عمومی در راستای مدل پیشنهادی98
4-2-2استخراج نیازمندی­های امنیتی سیستم در راستای مدل پیشنهادی100
4-2-3طراحی و مدل­سازی فرآیند در راستای مدل پیشنهادی105
4-2-4بررسی تأثیرات مدل پیشنهادی بر مورد مطالعاتی نسبت به رویکرد قبلی115
4-2-5قابلیت­های امنیتی مدل پیشنهادی116
4-2-6مقایسه سیستم فعلی با سیستم مدیریت فرآیند کسب­و­کار سرویس­گرای امن117
4-2-7بررسی محدودیت­های مدل پیشنهادی119
4-3نتیجه­گیری119
5.فصل پنجم: نتیجه­گیری و پیشنهادات120
5-1خلاصه تحقیق121
5-2نتایج تحقیق122
5-3مزایای تحقیق122
5-4نوآوری­های تحقیق123
5-5کارهای آینده124
6.پیوست­ها و ضمایم125
ضمیمه الفکدهای WSDL مربوط به مشخصه سرویس احراز هویت126
ضمیمه بکدهای WSDL مربوط به مشخصه سرویس پرداخت آنلاین129
ضمیمه جکدهای WSDL مربوط به مشخصه سرویس صدور فاکتور130
ضمیمه داشکال مربوط به فرآیند اعتبارسنجی مهارت133
ضمیمه ‌ومقالات استخراج شده از پایان ­نامه136
ضمیمه هواژه­نامه انگلیسی به فارسی139
ضمیمه یواژه­نامه فارسی به انگلیسی141
7.منابع و مآخذ149

مقدمه

امروزه سازمان­ها برای ارائه محصولات و خدمات مناسب به مشتریان و حفظ و ارتقای جایگاه راهبردی خود باید از چالاکی و سرعت مناسبی برخوردار باشند تا در صورت بروز مسائل و مشکلات مختلف بتوانند مدل کسب­و­کار خود را تغییر داده و آن­را بهبود دهند. سازمان­هایی که برای رسیدن به اهداف سازمان از فناوری اطلاعات استفاده می­کنند، هنگامی که بخواهند تغییری را در سیستم اعمال کنند باید تمامی جنبه­های آن ازجمله فرآیندها، قوانین، کاربران، مدل داده­ای و. را تغییر دهند؛ لذا برای انعطاف در برابر تغییرات به سیستم­هایی نیاز است که علاوه بر امکان استقرار مدل کسب­و­کار فعلی، امکان بهبود مدل کسب­وکار را نیز داشته باشد. با ظهور معماری سرویس­گرا، دریچه تازه­ای برای طراحی انعطاف­پذیر سیستم­های سازمانی به روی معماران نرم­افزار گشوده    شده­است. در این معماری، سیستم به صورت سرویس­های کاملاً استاندارد، مستقل از پلتفرم، قابل توسعه و انعطاف­پذیر تحلیل و طراحی شده و پیاده­سازی می­شود. معماری سرویس­گرا از دو عنصر اساسی سرویس و پیام تشکیل شده است. هر سرویس شامل دو قسمت رابط­ سرویس و پیاده­سازی آن می­باشد. پیاده­سازی هر سرویس با هر فناوری و روی هر سکویی[1] امکان­پذیر است، لذا سرویس نهایی مستقل از سکو و فناوری خواهد بود. هر سرویس، منطق کسب­و­کار و داده مخصوص به خود را دارد و سرویس­ها از یکدیگر مستقل هستند؛ در نتیجه با تغییر یک سرویس، سایر سرویس­ها دست‌خوش تغییر قرار نمی­گیرند. هر سرویس برای استفاده از عملکرد و یا داده­های سایر سرویس­ها به رابط آن سرویس پیام می­فرستد و پاسخ خود را در قالب یک پیام دریافت می­کند. سرویس­ها      می­توانند با قرار گرفتن در کنار یکدیگر و هم­نوایی[2] سرویس­ها با هم، کلان – فرآیندهای کسب­ و­ کار را پیاده­سازی نمایند.

با وجود آنکه نسل قبلی سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار از گذشته تا به حال تحت قالب سیستم­های گردش کار حضور داشته است، اما این مفهوم در حال حاضر و با فراگیر شدن معماری سرویس­گرا و فناوری­ها و استاندارهای مربوط به آن شیوع بیشتری یافته است. به عبارتی در سال­های اخیر دو مفهوم معماری سرویس­گرا و مدیریت فرآیند کسب­و­کار سبب هم­افزایی و تقویت یکدیگر شده­اند. سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار سیستم­های مدیریتی هستند که کلیه فرآیندهای کلان و خرد سازمان را خودکار می­نمایند. این سیستم­ها امکان شناسایی، مدل­سازی، استقرار، اجرا، مدیریت وظایف، یکپارچه­سازی با سایر سیستم­های اطلاعاتی، کنترل و بهبود فرآیندهای کسب­و­کار سازمانی را به صورت استاندارد در اختیار سازمان قرار می­دهند. با همه مزایای گفته­ شده برای معماری سرویس­گرا باید به این نکته توجه کرد که این معماری دارای نقاط ضعفی هم می­باشد چرا که قابلیت انعطاف­پذیری و ویژگی باز بودن معماری سرویس­گرا سبب بروز مشکلات امنیتی و چالش­های جدیدی در این زمینه شده است؛ لذا اعمال مکانیسم­های امنیتی در سیستم­های مدیریت فرآیند  کسب­و­کار مبتنی بر معماری سرویس­گرا سبب ارائه مدلی امن برای این سیستم­ها خواهد شد که در این پایان ­نامه به آن می­پردازیم.

در این فصل نگاهی به معرفی مسئله­ای که پژوهش بر حل آن تمرکز دارد، سابقه تحقیق، فرضیات موضوع و توجیه ضرورت خواهیم داشت. پس از پرداختن به موضوع تحقیق و ضرورت بحث، به ارائه­ی اهداف خواهیم پرداخت. در انتها نیز روش تحقیق، ساختار و محتوای فصول تحقیق به طور مختصر ارائه خواهد شد.

1-2 طرح مسئله

در سیستم­های اطلاعاتی سنتی، مدل­سازی اطلاعات را نقطه شروع تصور می­کردند و برای مدیریت فرآیندهای کسب­و­کار به یک پشتیبان سیستمی نیاز داشتند، که این موضوع را تحت عنوان مدیریت گردش کار مطرح کردند[4]. مدیریت گردش کار شامل فعالیت­ها و فرآیندهای در حال گردش است که برای حفظ تعادل و برقراری روند ارتباطی بین فعالیت­ها به یک سامانه مدیریتی نیاز دارد. در سازمان­های تجاری نیز گردش کارها یا گردش فعالیت­ها نقش گردش فرآیندهای کسب­و­کار را دارند که در تحقق سیستم­های اطلاعاتی سازمان نقش حیاتی را ایفا می­کنند و می­توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند؛ برای این تعامل نیاز به اداره، پیکربندی، مدیریت، مدل‌سازی، طراحی و تحلیل مناسب می­باشد که این اعمال تحت عنوان مدیریت فرآیند کسب­و­کار تعریف می­شود. در سیستم­های پیشین، کنترل و گردش فرآیندهای کسب­و­کار داخل سازمان اکثراً دستی بود اما امروزه تکنولوژی­های مطرح فناوری اطلاعات در این سیستم­ها مورد استفاده قرار می­گیرد [5]. با استفاده از معماری سرویس­گرا، فرآیندهای کسب­و­کار معنای واقعی خود را پیدا کرده­اند، چرا که هدف این معماری اتصال سست در ارتباطات بین مؤلفه‌های نرم­افزاری است؛ لذا می­توان گفت اهداف مدیریت فرآیند کسب‌وکار و معماری سرویس­گرا با هم منطبق هستند، زیرا فرآیندها طراحی شده و پیاده­سازی آن‌ها به صورت اتصال سست صورت می­پذیرد [6]. امروزه معماری سرویس­گرا برای ساخت راه­حل­های سازمانی مبتنی بر سرویس مورد استفاده قرار می­گیرد، به طوری که این سرویس­ها به عنوان یک مؤلفه مستقل و هم‌راستا با کسب­و­کار برای انجام فرآیندهای کسب­و­کار استفاده می­شوند[7].

معماری سرویس­گرا و مدیریت فرآیند کسب­و­کار رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و می­توان گفت در کنار یکدیگر معنای واقعی خود را پیدا می­کنند[8]؛ لذا استفاده از هر دوی آن‌ها نیازمند مدلی برای سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار است که مبتنی بر معماری سرویس­گرا باشد. معماری سرویس­گرا بدون داشتند یک مدل امنیتی، بیشتر به یک معماری فانتزی و رویایی شباهت خواهد داشت تا یک گونه عملیاتی و قابل اجرا لذا برای پوشش دادن به خلأ های امنیتی آن، به ارائه راه­حلی مبنی بر مدل امن باید تمرکز نمود. موضوع اصلی این تحقیق در بر گیرنده مدلی امن برای سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار در محیط‌های سرویس­گرا می­باشد.

1-3 سابقه تحقیق

با پیشرفت تکنولوژی و همچنین با توجه به نیاز روزافزون به فناوری اطلاعات، بسیاری از سازمان­ها به استفاده از فناوری اطلاعات روی آورده­اند بنابراین بر روی معماری سرویس­گرا تحقیقات فراوانی صورت گرفته است. در حالی که در زمینه مدیریت فرآیند کسب کار به دلیل نو بودن تحقیقات کمتری نسبت به معماری سرویس­گرا انجام شده است. شرکت­های بزرگی چون اوراکل، آی­بی‌ام بر روی سامانه­های مدیریت فرآیند کسب و کار با رویکرد معماری سرویس­گرا تحقیقاتی انجام داده­اند و کارهای با ارزشی را در این زمینه انجام داده­اند[9].

قوانین مربوط به مدیریت فرآیند کسب و کار به رهبران سازمان کمک می­کند تا بتوانند فرآیندهای سودمند را شناسایی کنند. قوانین فوق متخصصین این حیطه را برای امتحان و مدل‌سازی فرآیندها درگیر می­کند[10] . معماری سرویس­گرا نیز برای استقرار و پیاده­سازی سریع این فرآیندها به­کار برده می­شود[11]. ایجاد دیدگاهی نزدیک‌تر میان مدیریت فرآیند کسب و کار و معماری سرویس­گرا و بیان روند همگرایی آن‌ها توسط فوزی کامون صورت گرفته است[12].

امروزه در پاسخ به چالش­های ناشی از پیچیدگی و تنوع سیستم­های اطلاعاتی که کسب و کار با آن روبرو می­باشد یینی لیو و همکارانش یک راه­حل برای ترکیب معماری سرویس­گرا و مدیریت فرآیند کسب و کار پیشنهاد داده­اند[13]. همچنین کارهای با ارزش دیگری نیز در این زمینه انجام شده­است که ما در فصل دو به برخی از آن‌ها اشاره می­کنیم.

1-4 فرضیات مسئله

برای ارائه مدلی امن در سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار مبتنی بر معماری سرویس­گرا یک سری مفروضات پیش­رو داریم که عبارتند از

  • معماری سرویس گرا که هم راستای فرآیندهای کسب و کار می­باشد.
  • چرخه حیات سیستم‌های مدیریت فرآیند کسب و کار و مدل­های موجود.
  • چرخه حیات معماری سرویس­گرا و مدل­های مطرح شده در این زمینه.

تعداد صفحه :159

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***